VII Niedziela Zwykła 23.02.2020r.

Informacje duszpasterskie

 1. W tym tygodniu rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Jest to czas, w którym poprzez zgłębianie tajemnicy chrztu św. i miłosierdzia Bożego oraz pokutę, modlitwę, post i jałmużnę mamy pogłębić naszą wiarę i przygotować się do obchodów Świętego Triduum Paschalnego. W środę popielcową, rozpoczynającą okres Wielkiego Postu, w naszym kościele Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem sprawowane będą o godz. 7.00, 8.30, 10.00 (w intencjach zbiorowych) oraz po południu o godz. 17.00 i 19.00. O godz. 18.00 odprawimy pierwsze w tym roku nabożeństwo gorzkich żalów. Przypominamy, że w środę popielcową katolików obowiązuje post ścisły, tj. wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy (tylko jeden posiłek do syta i dwa lekkie).
 2. Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w wielkopostnych nabożeństwach pasyjnych. Drogę krzyżową odprawiać będziemy w piątki – o godz. 16.00 dla dzieci, o godz. 17.00 dla dorosłych i o godz. 19.00 dla młodzieży. Nabożeństwo gorzkich żalów, z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, odprawiać będziemy w środy i soboty po Mszy św. o godz. 18.00, a w niedziele o godz. 18.00.
 3. Można jeszcze dołączyć do grona słuchaczy katechez neokatechumenalnych. Katechezy są głoszone w poniedziałki i czwartki o godz. 19.00 w kościele. Zapraszamy.
 4. We wtorek o godz. 19.00 sprawowana będzie dodatkowa Msza św., w intencji kobiet. Zapraszamy do wspólnej modlitw. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie z Bartkiem Krakowiakiem, który odbył samotną pielgrzymkę do Medjugorie. Jest autorem bloga „z buta do Maryi”. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich, nie tylko dla kobiet.
 5. Spotkanie formacyjne Grupy Modlitewnej św. o. Pio odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 16.30 w sali św. Wawrzyńca.
 6. Zebranie zespołu redakcyjnego naszej gazety parafialnej „Ku Wspólnocie” odbędzie się w piątek, 28 lutego, o godz. 19.00 w domu parafialnym.
 7. W okresie Wielkiego Postu Lectio divina będzie w soboty. W najbliższą sobotę zapraszamy na godz. 17.00.
 8. Ponawiamy zachętę do obdarzonej słuchem muzycznym młodzieży, także tej nieco starszej – trzydziestoparo-, czterdziestoparoletniej – do śpiewania w naszym chórze parafialnym. Próby odbywają się w środy i piątki o godz. 19.00 w sali św. Cecylii.
 9.  Ogłaszamy już zapisy na kilka pielgrzymek tak krajowych jak i zagranicznych, organizowanych przez naszą parafię w tym roku. Zapisywać się można już od dziś w zakrystii lub kancelarii. A oto pielgrzymki w porządku chronologicznym:

a) do Włoch w maju na rzymskie uroczystości 100-lecia urodzin Jana Pawła II, które odbędą się 17 maja – opiekunem wyjazdu jest ks. Damian Szewczyk.

b) do Warszawy na beatyfikację kard. Wyszyńskiego 7 czerwca – z ks. Piotrem Ochalem.

c) do Gruzji i Armenii na przełomie czerwca i lipca – z ks. Tomaszem Niedziałkiem.

d) do Medjugorie na „Festiwal młodych” – przełom lipca i sierpnia z ks. Tomaszem Niedziałkiem

e) do Francji w dniach 1-12 września z ks. Z. Wójtowiczem.

f) do Medjugorie w dniach 17-25 października z ks. proboszczem Adamem Babem

Szczegółowe informacje o pielgrzymkach oraz programy do pobrania w zakrystii lub kancelarii.

12. W związku z przeżywanym rokiem duszpasterskim poświęconym Eucharystii wysłuchaliśmy dziś kolejnej katechezy na temat liturgii Mszy świętej. Katechezy te mają nam pomóc lepiej przeżywać eucharystyczne spotkanie z Bogiem. Możemy także wzajemnie sobie pomóc kształtując nawyki, które innym ułatwią uczestnictwo w liturgii. Z tej racji:

 • zapraszamy wszystkie osoby świeckie czytające przy różnych okazjach Słowo Boże podczas Mszy św. na specjalne spotkanie w sobotę 29 lutego o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej. Prosimy, aby te osoby zgłosiły się wcześniej do zakrystii, dziś lub w ciągu tygodnia.
 • Przychodźmy do świątyni w godnym stroju, w niedzielę najlepiej w uroczystym. Zajmując miejsce w ławce róbmy to od środka, a nie od brzegu, tak, aby nie blokować przejścia dla innych.
 • Nie opierajmy zgodnie z napisami butów na klęcznikach, którą są przy ławkach.
 • Pamiętamy, aby nie zajmować ławki dla oczekujących do spowiedzi.
 • Zwracamy uwagę na zachowanie dzieci w kościele i staramy się cierpliwie kształtować w nich właściwy sposób zachowania w świątyni.

11. Zainteresujmy się prasą katolicką. „Niedzielę” i „Gościa Niedzielnego” można nabyć pod chórem i w zakrystii, a inne czasopisma w naszym parafialnym sklepiku.

Komentarze zostały wyłączone.