W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, respektując rozporządzenia władz naszego kraju oraz wskazania pasterzy zwracamy się do Was z prośbą, aby:

 • dla bezpieczeństwa swojego i innych pozostać w domu w najbliższych dniach, kiedy panuje duże ryzyko zarażenia wirusem. Możliwości łączności duchowej z Chrystusem Eucharystycznym za pomocą mediów są dzisiaj bardzo duże.
 • zwrócić uwagę na sąsiadów w najbliższym otoczeniu (na piętrze, we własnej czy sąsiedniej klatce), czy mają zabezpieczone rzeczy pierwszej potrzeby, np. żywność, lekarstwa, artykuły higieniczne. Służymy pomocą w rozwiązywaniu tych problemów – prosimy telefonować na numer do księdza dyżurnego: 667 052 983 (numer zamieszczony jest na naszej stronie internetowej).
 • więcej się modlić i zaniechać rozsyłania w internecie lub innych komunikatorach niesprawdzonych informacji, zwłaszcza takich, które są sformułowane sensacyjnie. To nie sprzyja budowaniu wzajemnego zaufania, jedności i odpowiedzialności.
 • gorliwie stosować wszelkie zasady bezpieczeństwa ogłaszane przez władze i służby naszej Ojczyzny. Pamiętajmy o częstym i dokładnym myciu rąk, zasłanianiu ust podczas kichania i kaszlu oraz dużym dystansie  wobec innych osób przy tych reakcjach. Unikajmy wszystkich niekoniecznych spotkań z ludźmi spoza kręgu domowników.
 • osoby przychodzące do naszego kościoła podporządkowały się decyzjom związanym z troską o bezpieczeństwo i organizację modlitwy.

Jak będziemy się modlić w naszym kościele?

 • Msze św. w dni powszednie są sprawowane w dotychczasowym porządku. Gdyby liczba uczestników przekroczyła 50, niektórzy zostaną poproszeni o uczestnictwo w Eucharystii w kościele dolnym.
 • Wedle powyższej zasady będą sprawowane Msze św. w niedzielę. Czynne będzie tylko wejście główne, w którym będziemy liczyć wiernych. Osoby znajdujące się w puli przekraczającej liczbę 50 zostaną poproszone o przejście do dolnego kościoła.
 • Gdy będą wierni odprawimy w górnym kościele dodatkowe Msze św. o 14.00, 15.00 i 16.00.
 • Porządek Mszy św. wedle powyższych zasad w uroczystość odpustową 19 marca: 7.00, 8.30, 10.00 i 18.00. Liturgia będzie bardzo prosta bez uroczystych elementów.
 • W dni powszednie będzie całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu. W tym czasie kapłan będzie obecny w konfesjonale. Zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, zwłaszcza, że prawdopodobnie nie odbędą się rekolekcje wielkopostne.
 • W piątki będzie tylko jedna droga krzyżowa, o godzinie 17.00. Do odwołania nie będą odbywać się żadne dodatkowe spotkania we wspólnotach formacyjnych i modlitewnych.
 • Wspólnota kapłańska naszej parafii, zgodnie z zachętą Abpa St. Gądeckiego, będzie codziennie o godz. 20.30 gromadzić się na modlitwie różańcowej w kościele. Zapraszamy do duchowej łączności z nami, także za pośrednictwem internetu.

 Ponadto przypominamy postanowienia dekretu Księdza Arcybiskupa:

Uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii jest świadectwem przynależności do Chrystusa i Kościoła oraz obowiązkiem każdego katolika. Są jednak sytuacje, dla których nieobecność na Mszy Świętej w niedzielę i święta nakazane jest usprawiedliwiona.

Mając na uwadze zagrożenie epidemiologiczne koronawirusem i uwzględniając Zarządzenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. włącznie następującym wiernym:

1. osobom w podeszłym wieku,

2. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
3. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,

4. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy Świętej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz duchowo łączyły się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje Mszy Świętej w radiu, telewizji lub internecie.

Wzywając opieki Najświętszej Maryi Panny i wstawiennictwa świętych Patronów Archidiecezji: Stanisława i Jana Kantego, udzielam wiernym pasterskiego błogosławieństwa.

+ Stanisław Budzik Arcybiskup Metropolita Lubelski

Komentarze zostały wyłączone.