Porządek Triduum Paschalnego:

Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. O godz. 18.00 sprawowana będzie uroczysta Eucharystia Wieczerzy Pańskiej połączona z obrzędem obmycia nóg. Po niej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do dolnego kościoła, który będzie ciemnicą i miejscem adoracji. W czwartek adoracja będzie do godz. 22.00. W Wielki Czwartek nie ma Mszy św. porannych – w całej diecezji przed południem sprawowana jest tylko jedna Eucharystia – w archikatedrze, o godz. 10.00, tzw. Msza Krzyżma.

Wielki Piątek – dzień męki i śmierci Pana Jezusa. O godz. 7.00, w kościele dolnym, Godzina Czytań i Jutrznia oraz dalszy ciąg adoracji. O godz. 15.00, także w kościele dolnym, nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. O godz. 17.00 w kościele górnym będzie Droga Krzyżowa, a o godz. 18.00 Liturgia Męki Pańskiej, po której nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu w ołtarzu Grobu Pańskiego. W piątek adoracja trwać będzie do północy.

W Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły, tj. zarówno wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, jak i post ilościowy – tylko jeden posiłek do syta i dwa lekkie.

Wielka Sobota. O godz. 7.00, w kościele górnym, Godzina Czytań i Jutrznia. Od godz. 8.30 do 15.00, co pół godziny, święcić będziemy pokarmy na stół wielkanocny. Przychodząc tego dnia do świątyni oddajmy cześć Jezusowi w Najświętszym Sakramencie, adorujmy Krzyż, zachowajmy ciszę i skupienie, rozważajmy tajemnicę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Liturgia Wigilii Paschalnej, na którą prosimy przynieść świece, rozpocznie się o godz. 20.00 przed kościołem obrzędem poświęcenia ognia. Zakończymy ją procesją rezurekcyjną wokół kościoła.

Niedziela Wielkanocna. Pierwsza Msza św. sprawowana będzie o godz. 7.00. Dalej porządek będzie taki jak w każdą niedzielę, z tym, że po południu będzie tylko jedna Msza św., o godz. 17.00. Nie będzie Eucharystii o godz. 19.00! Taki sam porządek Mszy św. będzie w Poniedziałek Wielkanocny.

W środę nie będzie adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele dolnym; podobnie w czwartek w ciągu dnia.

Kto jeszcze nie pojednał się z Bogiem w sakramencie pokuty będzie to mógł uczynić   w poniedziałek, wtorek i środę podczas Mszy św. porannych oraz po południu od godz. 17.00, do piątku włącznie. W czwartek rano i w piątek rano spowiedzi nie będzie.

Akty chrztów zaplanowanych na Święta prosimy spisać we wtorek, środę lub czwartek. Jutro o godz. 19.00 odbędzie się ostatnia przed Świętami konferencja przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych.

Do skarbony przed ołtarzem można jeszcze składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego, a do skarbon pod chórem ofiary na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Braci Ukraińców możemy wesprzeć także nabywając baranki na stół wielkanocny. Za każdy gest solidarności z potrzebującymi składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Zainteresujmy się prasą katolicką. Pod chórem można kupić „Niedzielę” i „Gościa Niedzielnego”, a w zakrystii i w naszym parafialnym sklepiku także inne czasopisma.

Komentarze zostały wyłączone.