ANONIMOWI ALKOHOLICY
Mitingi (spotkania) Grupy AA „W samo południe” w Lublinie odbywają się przy Kościele Pw. Św. Józefa-Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny przy ul. Filaretów 7 (w sali biblioteki/czytelni/ – wejście od strony kancelarii parafialnej) w każdą sobotę od godziny 12:00 do godziny 14:00.
W ostatnią sobotę miesiąca odbywają się mitingi otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych ruchem AA.
Na miting można wejść i wyjść z niego w każdej chwili, nikogo się nie pytając ani nikomu się nie tłumacząc. Pełniący służbę w Grupie AA „W samo południe” alkoholicy dysponują wszelkimi potrzebnymi Ci informacjami oraz aktualną ulotką z terminami i adresami spotkań AA.
Pomożemy ci, jeżeli chcesz pomocy.
Zapraszamy!
Telefon kontaktowy:
Robert AA 693 361 340
Kim są wspólnoty AA?
Kim są Anonimowi Alkoholicy?
Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu.
Jedynym warunkiem uczestnictwa we Wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni poprzez własne dobrowolne datki.
Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją czy instytucją. Nie angażuje się w żadne publiczne polemiki. Nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów.
Naszym podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu.
Współzałożyciel Wspólnoty AA Bill W. nazywa Dwanaście Kroków zbiorem „zasad duchowych, które stosowane jako sposób życia mogą uwolnić od obsesji picia i dopomóc cierpiącemu, by stał się zdrowym, szczęśliwym i pożytecznym człowiekiem”. Drugi współzałożyciel AA Dr Bob powiedział: „W postaci skondensowanej naszych Dwanaście Kroków sprowadza się do słów: miłość i służba” Pracować nad Programem AA to znaczy pracować nad Krokami. Cały program Dwunastu Kroków wymaga stałego i osobistego wysiłku w stosowaniu się do jego zasad i ma na celu zmianę określonych nawyków, utartych schematów myślenia i zmianę dotychczasowego oglądu siebie i świata. Praca nad Krokami pozwala osiągnąć trzeźwość i trwać w niej. Program 12 Kroków Anonimowych Alkoholików znajduje także zastosowanie w codziennym życiu poza Wspólnotą AA – część Kroku Dwunastego mówi… i stosować te zasady we wszystkich swoich poczynaniach. Wiele ludzi nie będących alkoholikami uważa, że w rezultacie stosowania Dwunastu Kroków zdołali rozwiązać wiele innych problemów życiowych. Dwanaście Kroków to droga do szczęśliwego i wydajnego życia dla wielu ludzi zarówno alkoholików jak i nie alkoholików.
12 Kroków AA
/Program Anonimowych Alkoholików/
- Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu, że przestaliśmy kierować własnym życiem.
- Uwierzyliśmy, że Siła Większa od nas samych może przywrócić nam zdrowie.
- Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga jakkolwiek Go pojmujemy.
- Zrobiliśmy gruntowny i odważny obrachunek moralny.
- Wyznaliśmy Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów.
- Staliśmy się całkowicie gotowi, aby Bóg uwolnił nas od wszystkich wad charakteru.
- Zwróciliśmy się do Niego w pokorze, aby usunął nasze braki.
- Zrobiliśmy listę osób, które skrzywdziliśmy i staliśmy się gotowi zadośćuczynić im wszystkim.
- Zadośćuczyniliśmy osobiście wszystkim, wobec których było to możliwe, z wyjątkiem tych przypadków, gdy zraniłoby to ich lub innych.
- Prowadziliśmy nadal obrachunek moralny, z miejsca przyznając się do popełnianych błędów.
- Dążyliśmy poprzez modlitwę i medytację do coraz doskonalszej więzi z Bogiem jakkolwiek Go pojmujemy, prosząc jedynie o poznanie jego woli wobec nas oraz o siłę do jej spełnienia.
- Przebudzeni duchowo w rezultacie tych kroków, staraliśmy się nieść posłanie innym alkoholikom i stosować te zasady we wszystkich naszych poczynaniach.
/Anonimowi Alkoholicy. Warszawa 1996 s. 49-50/
Kroki to fundament programu AA zdrowienia z alkoholizmu. Zbiór zasad duchowych, ujętych w formę sugestii, którymi winniśmy się na co dzień kierować we wszystkich naszych poczynaniach.
12 Tradycji AA
- Nasze wspólne dobro powinno być najważniejsze; wyzdrowienie każdego z nas zależy bowiem od jedności Anonimowych Alkoholików.
- Jedynym i najwyższym autorytetem w naszej Wspólnocie jest miłujący Bóg, jakkolwiek może się On wyrażać w sumieniu każdej grupy. Nasi przewodnicy są tylko zaufanymi sługami, oni nami nie rządzą.
- Jedynym warunkiem przynależności do AA jest pragnienie zaprzestania picia.
- Każda grupa powinna być niezależna we wszystkich sprawach z wyjątkiem tych, które dotyczą innych grup lub AA jako całości.
- Każda grupa ma jeden główny cel: nieść posłanie alkoholikowi, który wciąż jeszcze cierpi.
- Grupa AA nie powinna popierać, finansować ani użyczać nazwy AA żadnym pokrewnym ośrodkom ani jakimkolwiek przedsięwzięciom, ażeby problemy finansowe, majątkowe lub sprawy ambicjonalne nie odrywały nas od głównego celu.
- Każda grupa AA powinna być samowystarczalna i nie powinna przyjmować dotacji z zewnątrz.
- Działalność we Wspólnocie powinna na zawsze pozostać honorowa; dopuszcza się jednak zatrudnianie niezbędnych pracowników w służbach AA.
- Anonimowi Alkoholicy nie powinni nigdy stać się organizacją; dopuszcza się jednak tworzenie służb i komisji bezpośrednio odpowiedzialnych wobec, tych którym służą.
- Anonimowi Alkoholicy nie zajmują stanowiska wobec problemów spoza ich Wspólnoty, ażeby imię AA nigdy nie zostało uwikłane w publiczne polemiki.
- Nasze oddziaływanie na zewnątrz opiera się na przyciąganiu, a nie na reklamowaniu; musimy zawsze zachowywać osobistą anonimowość wobec prasy, radia i filmu.
- Anonimowość stanowi duchową podstawę wszystkich naszych tradycji, przypominając nam zawsze o pierwszeństwie zasad przed osobistymi ambicjami.
/Anonimowi Alkoholicy. Warszawa 1996 s. 195-199/
Celem spotkań Anonimowych Alkoholików (mityngów AA), jak określa Preambuła AA, jest „dzielenie się nawzajem swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu”.
Realizując ten cel grupy AA spotykają się na mityngach otwartych, jak i mityngach zamkniętych.
Zamknięte mityngi są tylko dla członków AA lub dla tych, którzy mają problem z alkoholem i wstępując do Wspólnoty AA wyrażają „pragnienie zaprzestania picia”.
Otwarte mityngi są dostępne dla każdego zainteresowanego programem zdrowienia z alkoholizmu proponowanego przez Wspólnotę Anonimowych Alkoholików.
Co radzimy, jako Wspólnota AA, aby utrzymywać trzeźwość
Z naszych doświadczeń wynika, że w AA najlepiej wracają do zdrowia ci, którzy:
a) unikają pierwszego kieliszka;
- b) systematycznie uczęszczają na mityngi;
- c) trzymają się blisko ludzi o dłuższym stażu trzeźwości;
- d) starają się stosować w życiu zasady i sugestie programu .
Jak można się skontaktować z Wspólnotą AA
1/ Punkt Informacyjno-Kontaktowy Regionu AA Lublin,
Lublin ul. Bazylianówka 85.
Dyżury w każdy poniedziałek i piątek w godz. 17.00-19.00.
Telefon kontaktowy (w godzinach dyżuru) 81 563 10 82.
Istnieje możliwość zakupu literatury Anonimowych Alkoholików dotyczącej problemu alkoholowego
2/Fundacja Biuro Służby Krajowej Anonimowych Alkoholików w Polsce,
00-020 Warszawa, ul. Chmielna 20.